دعوت به مشارکت همگانی مردم برای اجتماعی شدن سلامت در نخستین مجمع سلامت شهرستان اقلید


نخستین مجمع سلامت شهرستان اقلید با حضور معاون اجتماعی دانشگاه، فرماندار، امام جمعه رئیس شبکه بهداشت و درمان، روسای ادارات و نیک اندیشان سلامت شهرستان اقلید تشکیل شد
. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، معاون اجتماعی دانشگاه در این مجمع سلامت را با ارزش ترین ثروت انسان ها دانست که با هیچ یک از نعمت ها قابل مقایسه نیست و گفت: طبق تعریف سازمان بهداشت جهانی سلامت رفاه جسمی، روانی، معنوی و اجتماعی است و نبود بیماری نیست، سلامت اجتماعی ارتباط تنگاتنگی با سلامت جسمی، معنوی و روحی دارد. 

دکتر«کرامت الله افراشی» سلامت اجتماعی را کمیت و کیفیت تعامل فرد با اجتماع برای ارتقای رفاه آحاد جامعه دانست که می تواند منجر به ارتقای سرمایه اجتماعی، امنیت اجتماعی، کاهش فقر و بی عدالتی شود و در مقابل، افزایش آسیب های اجتماعی مانند بیکاری و فقر قرار دارد. 

او با اشاره به اینکه تنها ۲۵ درصد سلامت جامعه به حوزه عملکرد وزارت بهداشت مرتبط است، دیگر عوامل موثر را شامل عوامل اقتصادی، اجتماعی و عوامل ژنتیک عنوان کرد و افزود: بسیاری از بیماری های ژنتیکی با مشاوره و آزمایش های قبل از ازدواج قابل پیشگیری است. 

معاون اجتماعی دانشگاه گفت: مشارکت همگانی مردم از اصول بسیار بااهمیت برای اجتماعی شدن سلامت است که در این زمینه نیک اندیشان و سمن ها نقش بسیار خطیری دارند. دکتر افراشی همچنین با بیان توجه دین مبین اسلام به موضوع مشارکت و همکاری، گفت: علاوه بر مشارکت مردم، نیاز به همکاری های بین بخشی برای اجتماعی شدن سلامت وجود دارد. 

او ارتقای سلامت و امنیت غذایی را از اولویت های سلامت جامعه برشمرد که لازم است با همکاری تمامی ادارات در شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان به آن پرداخته شود. 

دکتر افراشی تاکید کرد: درکنار این عوامل باید مردم را توانمند کنیم که بتوانند خود مراقبتی داشته باشند و گرفتار بیماری ها نشوند، چرا که ۷۰درصد علت مرگ و میر در کشور ما در اثر بیماری های غیرواگیر است. 

معاون اجتماعی دانشگاه با اشاره به موضوع «عدال در سلامت» به عنوان یک اصل بسیار مهم اجتماعی شدن سلامت، خواستار مشارکت و دسترسی مردم به اطلاعات صحیح برای ارتقای سلامت در جامعه شد.

 

حجت الاسلام «طالبی» امام جمعه شهرستان اقلید نیز در جمع اعضای این مجمع به بیماری های روحی به عنوان منشاء دیگر بیماری ها اشاره کرد و یاد خداوند را در آرامش انسان و غلبه بر این بیماری ها موثر دانست. 

فرماندار اقلید دیگر سخنران این مجمع بود. 

مهندس «خلیل بزرگی» تاکید کرد: هر یک از ما وظیفه ای در مقابل سلامتی خود و جامعه داریم که بایستی آگاهانه و فعالانه باشد و هدف از تشکیل و گردهمایی مجمع نیز اعلام آمادگی برای مشارکت است. 

او از فعالیت ۲۲ سمن در شهرستان اقلید با محوریت فعالیت اجتماعی فرهنگی خبر داد و از خدمات این سازمان های مردم نهاد و همچنین همراهی نیک اندیشان تقدیر کرد. 

دکتر «اسمعیل اسکندری» رییس شبکه بهداشت و درمان اقلید نیز به موضوع مشارکت و همکاری در شهرستان به عنوان یکی از نقاط قوت اقلید اشاره کرد که باعث دلگرمی مسوولان است.

 تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-9-24 10:57        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ