توصیه هایی برای مبتلایان به دیابت در شرایط همه گیری کروناویروس

نخستین گزارش مورد قطعی کووید-۱۹ در شهر ووهان کشور چین در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۱۹ گزارش شد. این بیماری با گسترش سریع به سایر کشورها، بحران آفرین شد؛ به گونه ای که سرانجام سازمان جهانی بهداشت آن را به عنوان پاندمی اعلام کرد و اکنون اغلب کشورهای جهان کم و بیش درگیر این بیماری هستند. قدرت انتشار بالا، میزان کشندگی به نسبت زیاد، گسترش جهانی، نبود ایمنی قبلی در انسان و نبود واکسن و درمان قطعی از دلایل اهمیت این بیماری است.

در کشور ما نخستین مورد قطعی بیماری در شهر قم در تاریخ یکم اسفند ۱۳۹۸ گزارش شد و با وجود تمامی اقدامات انجام شده، بیماری به سرعت در سایر مناطق کشور گسترش یافت.

دیابت شایع ‌ترین بیماری مزمن متابولیک است و بیماران مبتلا به دیابت یکی از گروه‌ های اصلی در معرض خطر برای بیماری کرونا هستند. بهتر است افرادی که مبتلا به دیابت هستند، پیش از ابتلا به ویروس کرونا برنامه ریزی کنند که چه کاری انجام دهند، به عنوان مثال شماره تلفن ارائه دهنده خدمات درمانی خود را داشته و از منابع کافی داروها و مواد مصرفی برای نظارت بر قند خون خود در خانه برخوردار باشند، به طوری که آنها در صورت بیماری نیاز به بیرون رفتن نداشته باشند یا تنها زمان باز بودن داروخانه محلی این کار را انجام دهند.

توصیه های بهداشتی

۱. مراقبت بیشتر

۲. رعایت بهداشت

۳. شستشوی مکرر دست ها

۴. پرهیز از ملاقات، با دیگران به دلیل اینکه افراد مبتلا به دیابت مستعدتر برای ابتلا هستند.

۵. پرهیز از تماس با افراد بیرون از منزل

۶. با مشورت پزشک خود واکسن آنفولانزا بزنند.

۷. مصرف مایعات

۸. مصرف منظم داروها.

بیماران اگر به ویروس مبتلا شوند، ممکن است دچار کاهش کنترل قند خون خود در طی بیماری باشند. آنها باید برای بهبود جبرانی دیابت خود، «قوانین روزانه» را که برای هر وضعیت استرس زا توصیه می شود تمرین کنند. این قوانین شامل موارد زیر می شود:

۱. آب کافی نوشیدن

۲.کنترل قند خون

۳. کنترل دمای بدن

۴. کنترل کتون بدن در صورت تزریق انسولین

تطبیق درمان دارویی خوراکی بیماران مبتلا به دیابت با شرایط کروناویروس

در خصوص بیماران مبتلا به دیابت که تحت درمان با داروی خوراکی هستند و تطابق با شرایط جدید، نکاتی زیر باید رعایت شود:

در حال حاضر در جهان تعداد قابل توجهی دارو وجود دارد که این داروها با کارکردها و قیمت های مختلف بر حسب اینکه هر بیمار مبتلا به دیابت چه خصایصی دارد، پزشک انواع مختلف را تجویز می کند.

در زمان شیوع کرونا هیچ دستورالعمل و شاهدی مبنی بر اینکه این داروهای خوراکی باید تغییر کنند وجود ندارد، مگر بیماران بستری در ICU که در آن شرایط بحرانی ممکن است پزشکان تصمیم بر تغییر داروهای بیمار بگیرند. اگر فرد مبتلا به دیابت مبتلا به کرونا ویروس به علت تهوع و استفراغ امکان استفاده از دارو را نداشته باشد، باید به پزشک مراجعه و داروهایش تنظیم شود.

هرچند بیماران مبتلا به دیابت بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به کرونا و عوارض آن هستند، اما لازم است از تغییر خودسرانه داروهای مصرفی خود پرهیز کنند که این امر می تواند عواقب بسیار جدی ای در کوتاه مدت و درازمدت برایشان به همراه داشته باشد.

گسترش بیماری کرونا در افراد مبتلا به دیابت به چه عواملی بستگی دارد؟

میزان پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به دیابت به عوامل متعددی همچون کنترل قند خون، مدت زمان دیابت، و وجود سایر بیماری های همزمان مثل بیماری های قلبی، کلیوی، و سکته مغزی مرتبط است. قابل کنترل ترین عامل خطر در این گروه،‌ کنترل سطح قند خون با مصرف منظم داروها است.

توصیه های مهم به بیماران مبتلا به دیابت

‌رعایت شدیدتر اصول پیشگیری مانند پرهیز از رفتن به محل های شلوغ، شستن دست ها به صورت مداوم، پرهیز از تماس دست ها با چشم ها یا دهان و استفاده از ماسک در خارج از منزل توصیه می شود.

همچنین،‌ ضروری است در رابطه با تزریق واکسن های لازم (آنفلوانزا و پنومونی باکتریایی) با پزشک خود مشورت کنید.

نسبت به بروز هرگونه علائم از قبیل تب با درجه بالا، سرفه های خشک، تنگی نفس در خود آگاه باشید و در صورت بروز هر گونه نگرانی با پزشک خود تماس بگیرید.

قند خون خود را با حساسیت بیشتری کنترل کنید. چنانچه از داروهای خوراکی کاهنده قند خون استفاده می کنید در مصرف منظم آنها کوشا باشد. چنانچه تحت درمان با انسولین هستید،‌ در زمان تعیین شده، میزان تجویز شده از سوی پزشک را مصرف کنید. اگر قند خون شما با داروهای مصرفی کنترل نمی شود با پزشک خود تماس بگیرید.

تاریخ به روزرسانی:
1399/04/23
تعداد بازدید:
203
Powered by DorsaPortal