درباره شبکه بهداشت و درمان
بربام شهر ایستاده ائی. آدمها را نگاه میکنی.چه با شتاب از کنار هم می گذرند.هرکدام به سوئی.لحظه ای درنگ نیست.در حیات بشر توقفی نمی بینی.زندگی در جریان است وحرکت هرروز ادامه دارد.نگاه میکنی و نمیدانی این رهگذران که غرق در روزمرگی اند،میخورند ، میخوابند ، راه می روند ، کار می کنندوگاهی می خندند هدف نهائیشان چیست، برای خود چه به دست خواهند آورد و به آیندگان چه هدیه خواهند داد: رفاه ، نشاط ، سلامتی و یا…؟!!
قطعا تندرستی این بزرگترین نعمت مرحمت شده از جانب ایزد یکتا است که میتواند مسیر را در این پویائی بشریت برای نیل به سر منزل مقصود که رسیدن به کمال و ذات بی کران یزدان است هموار نماید. انسانهائی که جسم و روانشان سالم باشد می توانند از نیروی بالقوه خود و از امکانات و منابع متنوع کشور بهره گرفته و فردایی روشن را برای خود و دیگران رقم بزنند.اینجاست که بحث سلامت افراد در توسعه پایدار طرح می گردد.توسعه یعنی اشتیاق برای غلبه بر سوءتغذیه ، فقروبیماری ودریک کلام بهتر زیستن .در توسعه بحث سلامتی دوجنبه به خود می گیرد:
1-داشتن تن و روانی سالم لازمه گام نهادن در مسیر پیشرفت اقتصادی سیاسی و فرهنگی و در مجموع توسعه انسانی
2-توسعه برای رسیدن به زندگی سالمتر و طولانی تراست
به عبارت دیگر توسعه پایدار برای رسیدن به جایگاهی مرفه تر و سالم تر است و لازمه آن نیز وجود سلامتی است.
در دستیابی به توسعه پایدار با محوریت انسان سالم همیاری تک تک افراد جامعه نیاز اصلی است.آگاهی ،احساس مسؤلیت و اقدام عملی آحاد شهروندان برای تامین سلامت عمومی ضرورتی تام است. لذا سیاست کلی در این خصوص و در تمام کشورها در دو بخش بهداشت و درمان متبلور میشود.
بخش بهداشت که وظیفه حفظ و ارتقاءسطح سلامتی جامعه را به عهده دارد همانند بخش درمان که اصول باز گرداندن تندرستی به مخاطره افتاده را اجرا می کند دارای بخشهای مجزا به منظور برخورد تخصصی تر با مسائل میباشد که البته تمامی این قسمتها در یک راستا و هم جهت حرکت می کنند. آشنائی با آنها ضمن بالا بردن سطح آگاهی عمومی زمینه ساز همکاری بیشتر با دیدی گشاده خواهد بود.
سیستمهای بهداشتی پیشرفته فرد را بعنوان جزئی از یک جامعه می نگرند ولذا خدماتی که به او ارائه مینمایند با در نظر گرفتن مصالح جامعه است و در اصطلاح مشکل را در کل جامعه نگریسته و سعی در حل آن دارند.بر این اساس واحدهای بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، بهداشت خانواده ، بهداشت روان ،پیشگیری ومبارزه با بیماریهای واگیر و غیر واگیر ، بهداشت روان ، در قالب پزشکی جامعه نگر پایه ریزی می گردند.
بر این اساس بعد از انقلاب اسلامی ایران وزارت بهداشت ودرمان وآموزش پزشکی مجموعه ای را در سطح کشور بنا گذاشت که بتواند ضمن اجرای قوانین مربوط به مسائل بهداشت ودرمان به نظارت بر این گونه مسائل نیز بپردازد به این ترتیب شبکه های بهداشت ودرمان در سطح کشور پایه گذاری شدند.
یکی از این مجموعه ها که به یمن انقلاب اسلامی ایران پایه گذاری شد شبکه بهداشت ودرمان شهرستان اقلید بود که در سال 1358 به صورت مستقل و با 40 نفر پرسنل اداری مالی ، بهداشتی درمانی وخدماتی شروع به کار نمود واکنون در سیمین بهار انقلاب اسلامی با 4 زیر مجموعه مرکز بهداشت ، بیمارستان ، اورژانس 115 و مرکز بازآموزی تیم سلامت کارکنان ( مرکز آموزش بهورزی ) و441 نفر پرسنل زیر سایه نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در حال ارائه خدمات بهداشتی درمانی به بیش از 106664 نفر جمعیت ( 57019 نفر شهری و 45345 روستایی وجمعیت کوچ رو (عشایر) : 30000 نفر ) در منطقه ای با وسعت 7054 کیلومتر مربع می باشند
الف) بخش بهداشت :
مرکز بهداشت دارای واحد های مستقلی همچون بهداشت محیط ، بهداشت حرفه ای ، پیشگیری ومبارزه با بیمار یهای واگیر وغیر واگیر بهداشت مدارس ، بهداشت خانواده ، بهداشت روان ، تغیه ، آموزش سلامت وجلب مشارکت های مردمی بوده که 10 مرکز بهداشتی درمانی روستایی ،2 مرکز بهداشتی درمانی شهری ،32 خانه بهداشت فعال و3 خانه بهداشت غیر فعال با حدود 200 پرسنل را تحت پوشش خود دارد .
ب) بخش درمان:
بیمارستان که مزین به نام مقدس حضرت ولی عصر (عج) بوده وپس از انقلاب اسلامی شروع به کار نمود ، در سال 1380 به ساختمان جدید که دارای سه بلوک ساختمانی وبا مساحت 60000 متر مربع وزیر بنای 12000 مترمربع انتقال یافت در حال حاضر دارای بخش های متعددی چون داخلی ،اطفال، زنان زایمان ، جراح عمومی ، گوش وحلق وبینی ، ارتوپدی ، رادیولوژی ، اتفاقات ، دیالیز ، پایگاه بهداشتی ، تالاسمی ، فیزیوتراپی ، تست ورزش ، اتاق عمل ، اندوسکپی ، سونوگرافی ، آزمایشگاه ، سی سی یو ، ان آی سی یو اطفال ، ام آر ای(MRI) و سی تی اسکن می باشد
تاریخ به روز رسانی:
1398/05/30
تعداد بازدید:
517
Powered by DorsaPortal